Site Map Icon
RSS Feed icon
 
 
 
<< February 2023 >>
S M T W T F S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

ATU - NYS Endorse Gov. Hochul
Updated On: Nov 02, 2022
NYS ATU's Endorse Gov. Hochul

The New York State AFL-CIO has carefully researched candidates before making these recommendations as the best choices for working people in New York State.

*Indicates early endorsement

Important Dates

General Election Day is November 8th.

Early voting for the General Election will take place October 29 to November 6.

Find your polling place >>>

Statewide Races

Graphic announcing endorsement of Kathy Hochul for Governor
Graphic announcing endorsement of Antonio Delgado for Lt. Governor
Graphic announcing endorsement of Chuck Schumer for Senator
Graphic announcing endorsement of Tish James for Attorney General
Graphic announcing endorsement of Tom DiNapoli for Comptroller
Graphic: Turn over your ballot, vote YES on proposal one. "Clean water, clean air, and green jobs environmental bond act of 2022"

Congressional Races

Congressional District 1 Bridget Fleming (D)
Congressional District 3 Robert Zimmerman (D)*
Congressional District 6 Grace Meng (D)
Congressional District 7 Nydia Velazquez (D)*
Congressional District 8 Hakeem Jeffries (D)*
Congressional District 9 Yvette Clarke (D)
Congressional District 10 Dan Goldman (D)
Congressional District 11 Max Rose (D)*
Congressional District 12 Jerold Nadler (D)
Congressional District 13 Adriano Espaillat (D)*
Congressional District 15 Ritchie Torres (D)
Congressional District 17 Sean Patrick Maloney (D)*
Congressional District 18 Pat Ryan (D)
Congressional District 19 Josh Riley (D)
Congressional District 20 Paul Tonko (D)*
Congressional District 21 Matt Castelli (D)
Congressional District 22 Francis Conole (D)
Congressional District 23 Max Della Pia (D)
Congressional District 24 Steven Holden (D)
Congressional District 25 Joseph Morelle (D)
Congressional District 26 Brian Higgins (D)*

State Senate Races

Senate District 1 Anthony Palumbo (R)
Senate District 2 Mario Mattera (R)
Senate District 3 Dean Murray (R)
Senate District 4 Monica Martinez (D)
Senate District 7 Anna Kaplan (D)*
Senate District 8 Alexis Weik (R)
Senate District 9 Ken Moore (D)
Senate District 10 James Sanders Jr. (D)
Senate District 11 Toby Ann Stavisky (D)
Senate District 12 Michael Gianaris (D)
Senate District 13 Jessica Ramos (D)
Senate District 14 Leroy Comrie (D)
Senate District 15 Joseph Addabbo (D)*
Senate District 16 John Liu (D)
Senate District 17 Iwen Chu (D)*
Senate District 18 Julia Salazar (D)
Senate District 19 Roxanne Persaud (D)
Senate District 20 Zellnor Myrie (D)
Senate District 21 Kevin Parker (D)*
Senate District 23 Jessica Scarcella-Spanton (D)*
Senate District 24 Andrew Lanza (R)
Senate District 25 Jabari Brisport (D)*
Senate District 26 Andrew Gounardes (D)*
Senate District 27 Brian Kavanagh (D)*
Senate District 28 Liz Krueger (D)
Senate District 29 Jose Serrano (D)
Senate District 30 Cordell Cleare (D)*
Senate District 31 Robert Jackson (D)*
Senate District 32 Luis Sepulveda (D)*
Senate District 33 Gustavo Rivera (D)*
Senate District 34 Nathalia Fernandez (D)*
Senate District 35 Andrea Stewart-Cousins (D)
Senate District 36 Jamaal Bailey (D)
Senate District 37 Shelley Mayer (D)
Senate District 38 Elijah Reichlin-Melnick (D)
Senate District 39 Julie Shiroishi (D)
Senate District 40 Peter Harckham (D)
Senate District 41 Michelle Hinchey (D)
Senate District 42 James Skoufis (D)
Senate District 43 Andrea Smyth (D)
Senate District 44 Jim Tedisco (R)
Senate District 46 Neil Breslin (D)
Senate District 47 Brad Hoylman (D)*
Senate District 48 Rachel May (D)
Senate District 49 Mark Walczyk (R)
Senate District 50 John Mannion (D)
Senate District 52 Lea Webb (D)
Senate District 53 Joseph Griffo (R)
Senate District 54 Pamela Helming (R)
Senate District 55 Samra Brouk (D)
Senate District 56 Jeremy Cooney (D)
Senate District 60 Patrick Gallivan (R)
Senate District 61 Sean Ryan (D)*
Senate District 62 Robert Ortt (R)
Senate District 63 Tim Kennedy (D)

State Assembly Races

Assembly District 1 Fred Thiele (D)
Assembly District 2 Jodi Giglio (R)
Assembly District 3 Joseph DeStefano (R)
Assembly District 4 Steven Englebright (D)
Assembly District 5 Doug Smith (R)
Assembly District 6 Philip Ramos (D)*
Assembly District 7 Jarret Gandolfo (R)
Assembly District 9 Michael Durso (R)
Assembly District 10 Steve Stern (D)
Assembly District 11 Kimberly Jean-Pierre (D)
Assembly District 13 Charles Lavine (D)
Assembly District 16 Gina Sillitti (D)
Assembly District 17 John Mikulin (R)
Assembly District 18 Taylor Darling (D)
Assembly District 19 Edward Ra (R)
Assembly District 20 Michael Delury (D)
Assembly District 21 Judy Griffin (D)
Assembly District 22 Michaelle Solages (D)
Assembly District 23 Stacey Pheffer Amato (D)
Assembly District 24 David Weprin (D)*
Assembly District 25 Nily Rozic (D)*
Assembly District 26 Edward Braunstein (D)
Assembly District 27 Daniel Rosenthal (D)
Assembly District 28 Andrew Hevesi (D)*
Assembly District 29 Alicia Hyndman (D)*
Assembly District 30 Steven Raga (D)
Assembly District 31 Khaleel Anderson (D)
Assembly District 32 Vivian Cook (D)*
Assembly District 33 Clyde Vanel (D)*
Assembly District 34 Jessica Gonzalez-Rojas (D)*
Assembly District 35 Jeffrion Aubry (D)*
Assembly District 36 Zohran Kwame Mamdani (D)
Assembly District 37 Juan Ardila (D)
Assembly District 38 Jenifer Rajkumar (D)*
Assembly District 39 Catalina Cruz (D)
Assembly District 40 Ronald Kim (D)
Assembly District 41 Helene Weinstein (D)*
Assembly District 42 Rodneyse Bichotte Hermelyn (D)*
Assembly District 43 Brian Cunningham (D)*
Assembly District 44 Robert Carroll (D)
Assembly District 45 Steven Cymbrowitz (D)
Assembly District 46 Mathylde Frontus (D)*
Assembly District 47 William Colton (D)
Assembly District 48 Simcha Eichenstein (D)
Assembly District 49 Peter Abbate, Jr. (D)*
Assembly District 50 Emily Gallagher (D)*
Assembly District 51 Marcela Mitaynes (D)*
Assembly District 52 JoAnne Simon (D)
Assembly District 53 Maritza Davila (D)
Assembly District 54 Erik Martin Dilan (D)*
Assembly District 55 Latrice Monique Walker (D)*
Assembly District 56 Stefani Zinerman (D)
Assembly District 57 Phara Souffrant Forrest (D)*
Assembly District 58 Monique Chandler-Waterman (D)
Assembly District 59 Jaime Williams (D)*
Assembly District 60 Nikki Lucas (D)*
Assembly District 61 Charles Fall (D)*
Assembly District 63 Vincent Argenziano (D)
Assembly District 65 Grace Lee (D)*
Assembly District 66 Deborah Glick (D)*
Assembly District 67 Linda Rosenthal (D)
Assembly District 68 Edward "Eddie" Gibbs (D)*
Assembly District 69 Daniel O'Donnell (D)
Assembly District 70 Inez Dickens (D)*
Assembly District 71 Al Taylor (D)*
Assembly District 72 Manny De Los Santos (D)*
Assembly District 73 Alex Bores (D)
Assembly District 74 Harvey Epstein (D)
Assembly District 75 Tony Simone (D)
Assembly District 76 Rebecca Seawright (D)*
Assembly District 77 Latoya Joyner (D)
Assembly District 79 Chantel Jackson (D)*
Assembly District 81 Jeffrey Dinowitz (D)*
Assembly District 82 Michael Benedetto (D)*
Assembly District 83 Carl Heastie (D)
Assembly District 84 Amanda Septimo (D)*
Assembly District 85 Kenneth Burgos (D)*
Assembly District 86 Yudelka Tapia (D)*
Assembly District 87 Karines Reyes (D)*
Assembly District 88 Amy Paulin (D)
Assembly District 89 J. Gary Pretlow (D)*
Assembly District 90 Nader Sayegh (D)
Assembly District 91 Steven Otis (D)
Assembly District 92 MaryJane Shimsky (D)
Assembly District 93 Chris Burdick (D)
Assembly District 94 Matt Slater (R)
Assembly District 95 Dana Levenberg (D)
Assembly District 96 Kenneth Zebrowski (D)
Assembly District 98 Karl Brabenec (R)
Assembly District 99 Christopher Eachus (D)
Assembly District 100 Aileen Gunther (D)
Assembly District 104 Jonathan G. Jacobson (D)
Assembly District 106 Didi Barrett (D)
Assembly District 108 John McDonald (D)
Assembly District 109 Patricia Fahy (D)
Assembly District 110 Phil Steck (D)
Assembly District 111 Angelo Santabarbara (D)*
Assembly District 113 Carrie Woerner (D)
Assembly District 115 David "Billy" Jones (D)
Assembly District 119 Marianne Buttenschon (D)
Assembly District 120 William Barclay (R)
Assembly District 123 Donna Lupardo (D)
Assembly District 125 Dr. Anna Kelles (D)
Assembly District 127 Albert Stirpe Jr. (D)
Assembly District 128 Pamela Hunter (D)
Assembly District 129 William Magnarelli (D)
Assembly District 132 Phillip Palmesano (R)
Assembly District 134 Josh Jensen (R)
Assembly District 135 Jen Lunsford (D)
Assembly District 136 Sarah Clark (D)
Assembly District 137 Demond Meeks (D)
Assembly District 138 Harry Bronson (D)
Assembly District 140 Bill Conrad III (D)
Assembly District 141 Crystal Peoples-Stokes (D)
Assembly District 142 Patrick Burke (D)
Assembly District 143 Monica Wallace (D)
Assembly District 145 Angelo Morinello (R)
Assembly District 146 Karen McMahon (D)
Assembly District 149 Jon Rivera (D)
Assembly District 150 Sandra Lewis (D)

 
 
ATU Local 1056
Copyright © 2023, All Rights Reserved.
Powered By UnionActive™
Visit Unions-America.com!

Top of Page image